Najsavremenije lipozomalne formulacije imaju veoma visok stepen prenosa lekova koji mogu čak biti porediti sa intravenskim ili intramuskularnim prenošenjem. Ova prenosna priprema i jedinjenja imaju izvanredne rezultate koji su direktno povezani sa veličinom komponenti, encapsulacijom kao i mnogim drugim parametrima koji povećavaju potencijal ovog načina prenosa lijekova i jedinjenja.
Liposomi su izuzetno male jedinice obložene masćama koje se koriste za transport određenih jedinjenja i koje unose ove jedinice direktno u ćelije naše organizme. Prednost liposoma leži u tome što one dozvoljavaju hranljivim sastojcima da se povežu putem biloškog procesa direktno na tkivo i na taj način povećavaju apsorbciju sadržaja koji prenose.
Više o liposomalnim preparatima možete pročitati u članku liposomske preparate i njihovu primjenu
Zahvaljujući ovom slučaju, doze koje se upotrebljavaju su smanjene od 5 do 15 puta u odnosu na dozu standardnih preparata, takođe su dodaci u slučaju liposa, jer jednom kada se nalaze u krvotoku, oni plivaju duže vrijeme unutar krvotoka. Na taj način one imaju povećanu apsorbciju i povećanu sposobnost lečenja i takođe su ekonomičnije od običnog tipa transporta. Ne samo da su jednijenja obložene mastima zaštićenim od stomačnog kiselina, već i od razlaganja u gastrointesinalnom sistemu. Treba napomenuti da liposomi bukvalno gutaju tri tipa belih krvnih zrnaca monociti, eozinofili i neutrofili, a rezultat je poboljšanje funkcija ovih belih krvnih zrnaca.
Ova činjenica predstavlja prednost prilikom modulacije nekih imuno-regulatora koji bi trebali stupiti u kontakt i aktivirati makrofage u slučaju malignih slučajeva. Ovaj način transporta se takođe koristi za infiltraciju i direktno ispuštanje sadržaja u maligne grupe. Fagociti (ćelije koje štite organizam od štetnih materija, mikroba i odumirućih ćelija) su najaktivniji i najrizutniji u jetri i naučno dokazana izuzetno dobra interakcija liposoma sa ovim ćelijama, a interakcija sa liveratomom može se automatski povezati.
Ćelije i liposomalni preparati
Treba napomeuti takođe da sve ćelije sadrže fosfolipide kao jednu od ključnih komponenti ćelijskog zida pa takođe može da se očekuje povećana interakcija liposoma sa ćelijskim zidom a ujedno i sa samim ćelijama i povećan unos sadržaja liposoma. Predpostavlja se da liposome mogu da se integrišu u ćelijske zidove i da ih ćelije koriste za izgradnju i obnavljanje ćelijskog zida. Kad dođe do ove reakcije, supstanca koja predstavlja osnovni sadžaj lipozoma se slobađa unutar ćelije. Ova osobina obezbedjuje lipozomi karakterističan potencijal prenošenja sadržaja i agensa za lečenje u unutrašnjost ćelije kao i okolne ćelije primaoce. Imajući u vidu da liposome imaju odloženi stepen pražnjenja ( razlog što se ne vrši vezivanje svih liposoma u isto vreme, pošto neke se slobodno kreću u krvotoku) one mogu da postignu isti intezitet delovanja u dužem vremenskom roku.
Za više informacija posjetite https://www.eistria.com